ازدواج موقت و تبعات اجتماعی آن در جوامع

 

 

ازدواج موقت چیست:

ازدواج موقت تنها به مدت معینی زن و مرد با همدیگر هستند و بعد از تاریخ انقضا بدون طلاق با یکدیگر غریبه می شوند. ازدواج موقت یا صیغه کردن ، یک عمل اسلامی قدیمی است که زن و مرد را به عنوان زن و شوهر برای مدت محدود متحد می کند. از لحاظ تاریخی از آن استفاده شده است ،که یک مرد هنگام مسافرت با مسافت های طولانی می تواند مدت کوتاهی همسر داشته باشد. و اما صیغه ای که برای نامزد شدن زن و مرد در ایران صورت می گیرد به روش دیگری است و  به ما اجازه می دهد بدون اینکه مرزهای شرع را رد کنیم. [قانون اسلامی] با همدیگر ملاقات کردیم. هر دو همدیگر را دوست داشته، برای شام بیرون برویم یا به خرید برویم و قبل از ازدواج بهتر با همدیگر آشنا شویم.

ازدواج موقت و روانشناسی ازدواج:

تعریف ازدواج معمولاً از منظر حقوقی است. در بسیاری از فرهنگ ها ، اگرچه نه همه ، این تفاوت بین زن و مرد تعریف می شود. ازدواج در هر وضعیت و در سطوح مختلف تحصیلی رخ می دهد. محققان رشته های مختلف در حال بررسی این موضوع هستند. از دیدگاه تکاملی ، به عنوان تقویت و زنده ماندن گونه انسانی ازدواج رخ می دهد. از دیدگاه جامعه شناختی ، ازدواج پیوندهایی بین و میان گروهها ایجاد می کند.

ازدواج موقت امروزه بسیار درباره این موضوع بحث می شود. و سوالاتی را در ذهن هر فردی ایجاد می کن، آیا این نوع ازدواج زندگی خانوادگی یک فرد را درگیر مسائل و مشکلات زیادی نمی کند؟ باید از دیدگاه روانشناسی نیز این نوع ازدواج موقت را مورد بررسی قرار داد. زیرا بیشتر مسئله مربوط به روح انسان ها می شود که در این نوع ازدواج که بیشتر صدمات شامل حال زنان خواهد شد باید به تمامی ابعاد آن اشراف داشته و بعد این نوع ازدواج موقت را انجام داد. از لحاظ روحی ازدواج موقت باعث سردرگمی زنان و مردان می شود مخصوصا در دین اسلام که چند همسری را در خود دارد باعث سو استفاده افراد زیادی می شود که به راحتی بتوانند به این نوع ازدواج موقت تن بدهند و برای خود دلایل شرعی نیز داشته باشند. اما از لحاظ روان شناسی اسن نوع ازدواج باعث می شود مشکلات افراد دو چندان شود.

آیا تا بحال فکر کرده اید بهترین نوع ازدواج کدام است، دائم یا موقت:

ازدواج موقت یعنی مسئولیتی که چند ماه بیشتر به طول نمی انجامد و بعد از ارضای نیاز طرفین به اتمام می رسد. اگر فرد دارای خانواده ای باشد که مشکلات قطعا بیشتر می شود، حتی این نوع ازدواج به مثال خیانت محسوب می شود و علاوه بر اینکه بر روح و روان دو زن درکنار یکدیگر تاثیر زیادی دارد و باعث می شود ، مرد نیز دچار تشنج و سردرگمی و در برخی مواقع احساس گناه و خیانت نیز در او موج خواهد زد. قطعا ازدواجی پایدار و سالم  بهترین نوع ازدواج است که افراد در این نوع ازدواج خود را به راحتی مطرح می کنند.

در ازدواج دائم ، در یک رابطه متاهلی ، پایه های زندگی کاملا محکم هستند و  گذشته از خود ، هیچ یک از افراد مجرد در زندگی بزرگسالی ما به اندازه همسر ما تأثیر زیادی بر سلامتی و رفاه ما نمی گذارد. مطالعات بی شماری به این موضوع اشاره دارد.

شریک زندگی ما به دلیل نزدیکی روزانه آنها به ما ، ما را بهتر از هر کس دیگری می شناسد. آنها خوبی ها و بدی های ما را می شناسند. با گذشت زمان ، هرچه به هم نزدیکتر می شویم ، می توانیم یکدیگر را بهتر بالا ببریم و رابطه هر دو نفر در طول سالیان زیادی شکل می گیرد.  بنابراین در ازدواج دائم افراد در طول مدت زیادی به ارضای احساسات یکدیگر می پردازند و این در حالی است که در ازدواج موقت تنها بعد از مدتی با یک نوع تنهایی انسانی روبرو می شویم که برای افراد به عنوان یک استفاده جنسی محسوب می شود.

ازدواج موقت و آنچه باید بدانید:

این را بدانید که ازدواج موقت در هر صورت برای مدت کوتاهی رخ می دهد، بنابراین برای خانم ها که دارای وابستگی و دلبستگی بیشتری هستند این نوع ازدواج ممکن است مخرب باشد، برخی از افراد مذهبی معتقدند که ازدواج موقت می تواند راهی باشد برای شناخت دو طرف که پس از آن، ازدواج دائم رخ دهد. اما در بیشتر موارد افراد خود دارای یک خانواده هستند و به دلایل مختلف تن به چنین کاری می دهند.آنها یا می خواهند از تنوع طلبی خود استفاده کنند و تنها برای داشتن یک رابطه جنسی جدید وارد این نوع ازدواج موقت می شوند و یا اینکه می خواهند با داشتن رابطه ای جدید از تنش هایی که در زندگی خود دارند فرار کنند. این موضوع باعث می شود بیشتر در این نوع ازدواج موقت به زنان آسیب برسد. ممکن است برخی زنان گرفتار عشق های بی فرجام در این نوع ازدواج بشوند و یا اینکه آنها سعی کنند در یک مدت کوتاه به آنچه دلشان می خواهد برسند و بعد از مدتی حتی در صورتیکه این ازدواج منجر به داشتن عشقی جدید شود، یک خانواده دیگر را متلاشی خواهد کرد. کسی که تعهدی در برابر زن و بچه خود دارد، قطعا اینگونه زندگی کردن برای او سخت می شود و مسائل برای او پیچیده تر خواهد شد.

ازدواج موقت و آسیب های اجتماعی:

ازدواج موقت در صورتیکه در جامعه رواج پیدا کند زندگی افراد را دچار خطراتی خواهد کرد، قطعا پایه های خانواده های بخصوص در کشورهای سنتی سست خواهد شد. افراد می توانند به راحتی از لحاظ جنسی خود را ارضا نموده و تعهدی در قبال بودن با همدیگر را بعد از مدت کوتاهی از دست بدهند، این نوع ازدواج تبعات عاطفی زیادی را دربر داشته و آسیب های اجتماعی زیادی را به دنبال خواهد داشت. زیرا در صورت داشتن این چنین ازدواجی افراد بدون هیچ گونه ترسی با داشتن دلایل مختلفی برای خود این نوع ازدواج را به سادگی انتشار می دهند و قطعا برای مردان ضررهای کمتری دارد. این نوع ازدواج بنیان خانواده را از هم می پاشد زیرا در این نوع ازدواج هیچگونه فرزندی متولد نمی شود و این دو نفر هیچ گاه یک خانواده نخواهند شد.

 

 

نویسنده: محسن در 1398/06/17

نظرات

حجت حیدری

1399/10/13 03:34

سلام اگر از ابتدا،دیدگاه ها مشخص و اهداف هم مشخص باشد نه تنها ازدواج موقت ضرری را متوجه افراد نمیکند بلکه به سود ایشان هم خواهد بود و اگر هم در حال حاضر ازدواج موقت را ضایعه میدانند مشکل عملکرد افراد و باورهای نادرست خودشان هست و الا اصل موضوع که دین مبین آن را بیان فرموده به قوة خودش پابرجاست و درش خللی نیست این حال از ناحیه خود ماست، فی‌المثل بسیاری از افرادی که در این سایت ها و برنامه ها شرکت میکنند صرف شوخی یا مزاحمت شرکت میکنند و حداقلی واقعا نیاز دارند و نیاز طبیعی شون رو مطرح میکنند. والا هستند کسانی که فاحشه گری را به اسلام نسبت میدن و به اصطلاح فاحشه گری اسلامی میکنند که کلا دین با عمل چنین افرادی مخالف است

ارسال دیدگاه