والدین در ازدواج فرزندان چه نقشی دارند؟

والدین در ازدواج فرزندان چه نقشی دارند؟

مشارکت والدین در ازدواج فرزندان برای داشتن همسری بهتر بسیار مفید واقع شده است. داشتن همسری بهتر با پیش زمینه های هماهنگ از نظر خانواده و تربیت خانوادگی – جنبه مهمی را در زندگی فرد بازی می کند. جوانان اخلاقی کاملاً آشکار به دنبال شرکای اخلاقی درست و زندگی صحیح و مستقیمی هستند و برای پیدا کردن یک بازی منطقی ، آنها نیاز به مشارکت والدین در ازدواج برای انتخابی بهتر دارند.

تقریباً در کلیه جوامع ، بویژه جامعه مبتنی  بر ایمان ، کودکان به عنوان یک هدیه ارزشمند قلمداد می شوند. عشق والدین به آنها هیچ محدودیتی ندارد. با توجه به کاهش ازدواج و تعداد فزاینده طلاق ، والدین به درستی باید وظیفه خود بدانند که در ازدواج فرزندان مشارکت کنند.

آموزش نوجوانان برای آماده شدن ازدواج در آینده:

با ورود طوفانی کودکان به نوجوانی و شروع آموزش متوسطه ، تمام دنیا آنها به دلیل تغییر سریع شرایط اجتماعی ، فشار همسالان و حمله تکنولوژیکی و وارد شدن به فضاهای خصوصی تغییر خواهد کرد. این مرحله از زندگی کودک ، غافلگیرکننده و کابوسی عظیم برای بسیاری از والدین است. کودکان برای شغل خود در مدرسه رسمی شرکت می کنند ، اما آموزش های غیررسمی اجتماعی در مورد رابطه جنسی و روابط در یک محیط اجتماعی مجاز فراگیر است، آموزش های مربوط به ازدواج به آنها داده نمی شود.مشارکت والدین در ازدواج این افراد از همین سنین آغاز می شود. والدین باید در همین دوره به آنها تمامی آموزش ها را بدهند.

ماهیت زندگی نوجوان ، کشف دنیای جدید و شروع به انجام کارهای خلاقانه و ماجراجویانه زندگی است. مگر در مواردی که مرزهای فرهنگی ، اخلاقی و معنوی آنها را از تجسس باز می دارد ، احتمالاً نوجوانان تحت تأثیر وسواس برای رابطه جنسی و تفریح قرار می گیرند. ممکن است باعث بدبختی زندگی فردی بخصوص دختران با بارداری ناخواسته شود. و سبب می شود آنها از افسردگی و عزت نفس کم رنج ببرند. حاملگی نوجوانان در بیشتر کشورهای توسعه یافته از نظر اجتماعی و اقتصادی یک نگرانی بزرگ است. بنابراین مشارکت والدین در ازدواج و آموزش افرادی امری بسیار مهم تلقی می شود.

مسئولیت پذیری فرزندان در ازدواج

زندگی خانوادگی و مسئولیت پذیری فرزندان:

زندگی خانوادگی با مسئولیت پذیری مبتنی بر ازدواج در جوامع مذهبی یک عامل بازدارنده قدرتمند در برابر روابط پسر و دختر است تا از روابط جنسی  سخت آنها را باز دارد. یک فرهنگ خانوادگی و اجتماعی محکم ، با فرزندپروری فعال و مثبت ، به نوجوانان کمک می کند تا از چالش های یک زندگی عبور کنند. این امر اعتماد به نفس لازم را به عنوان انسانهای ارزشمند و شهروندان شایسته برای سعادت افراد اطراف خود به ارمغان می آورد.

مرزهای یک زن و مرد قبل و بعد از ازدواج معمولا به همدیگر نشان داده می شوند. آنها می فهمند که ازدواج یک قرارداد اجتماعی است که دو خانواده را درگیر می کند. آنها آگاه می شوند که روابط بی پروا یا خودخواهانه با جنس مخالف نه تنها برای خود ناخوشایند است ، بلکه جامعه را با عواقب منفی روبرو می کند. آموزش غیررسمی در خانواده ، بر اساس دو پایه - مسئولیت و وفاداری - آمادگی ذهنی در مورد مفهوم ازدواج و ایجاد خانواده رخ می دهد.

در بحبوحه تغییر روندهای اجتماعی ، جوانان باید از نظر عاطفی و ذهنی برای سفر جدید زندگی متاهل خود آماده باشند. بزرگ شدن در خانواده ای با فرزندپروری مثبت ، آنها را به سطح مطلوبی از اعتقادات مذهبی و اخلاقی ، قدرت شخصی و یک لنگر معنوی برای غلبه بر فشارهای اجتماعی غالب مجهز می کند. آنها با دوری از "زمان سرگرم کننده" بیش از حد سرگرم کننده با جنس مخالف ، اطمینان بیشتری در قایقرانی در بسیاری از چالش های زندگی بعد از بلوغ خواهند داشت. این ممکن است برای بعضی ها دشوار و حتی عقب ماندگی برای برخی به نظر برسد ، اما این مربوط به انتخاب شخصی است.

پسران و دختران بزرگ شده در محیط های خانوادگی مثبت ، یاد می گیرند که با حفظ فاصله قابل احترام و ایمن ، با یکدیگر در عرصه عمومی - در دانشگاهها یا محلهای کار ، تعامل ، طبیعی و محکم داشته باشند. زنان و مردان جوان متاهل ، مطابق تعالیم دین خود ، هرگز در خلوت با یکدیگر ملاقات نمی کنند. هدف از این رژیم ظاهراً "دقیق" در روابط زن و مرد ، محافظت از آنها در برابر گرفتگی های یک شیب لغزنده در شخصیت آنها است.

مشارکت والدین در ازدواج

چگونه والدین می توانند نقش مهمی در ازدواج فرزندان خود داشته باشند؟

چگونه والدین معقول می توانند واقعاً به فرزندان بزرگسالی خوددر ازدواج کمک کنند؟ در اکثر فرهنگها با بزرگتر شدن کودک ، مسئولیت والدین فقط در سطح و ماهیت آن تغییر می کند. چه آنها در زیر یک سقف زندگی کنند یا نه ، والدین وظیفه اخلاقی دارند که به فرزندان بزرگسال خود توصیه صادقانه کنند. آنها همچنین مشارکتهای فوق العاده ای را به نوه ها ارائه می دهند. فرزندان تحصیل کرده و روشنفکری هرگز از خرد والدین دور نمی شوند ، اگرچه در پایان تصمیم خودشان است مهم تر است.

ازدواج یک تجارت جدی در زندگی است؛ جوانان باید از عواقب انتخاب نادرست برای زندگی خود آگاه باشند. انتخاب همسر ، یک انسان مستقل دیگر با پیشینه دیگر ، نباید به آسانی انجام شود؛ مثل انتخاب لباس شخصی نیست. فرزندان باهوش قبل از انتخاب کسی به دنبال والدین خود هستند تا راهنمایی کنند و آنها ازدواج را به عنوان یک نهاد مقدس برای بهبود جامعه می بینند.

تعهد والدین برای ازدواج فرزندان:

فرزندان خود را به ازدواج کردن تشویق کنید ، یعنی در ازدواج فرزندان خود ، همانطور که نوشته شده است ، کمک کنید. والدین باید در ازدواج فرزندان مشارکت کنند و به انها راهنمایی دهند و تعهدی که بر آنها وارد شده است را انجام دهند. از طرف دیگر ، والدین پیشرو با حساسیت بالا،  حق اخلاقی خود را اعمال می کنند تا ببینند عزیزانشان در انتخاب شرکای زندگی اشتباه نمی کنند. البته جایی برای اجبار بر پسر و دختر وجود ندارد. «ازدواج اجباری» ربطی به سنت دینی ندارد. پیامبر اسلام در مواردی که به اجبار انجام می شد ، ازدواج را فسخ می کرد. نقش والدین مثبت به عنوان یک وضعیت برنده در خانواده ایجاد می شود و شادی و خوشبختی بیشتری را برای همه به ارمغان می آورد.

نویسنده: محسن در 1398/05/31