‎موانع ازدواج و راهکاری هایی برای رفع آن ها 2

 

در این مقاله از ستیا میخواهیم به ادامه موانع ازدواج و راهکارهای رفع آن بپردازیم پس با ما همراه باشید:

4)مشکلات اقتصادی

عمده ترین موضوعی که در جامعه مانع ازدواج جوانان تلقی می شود، مشکل اقتصادی است.این موضوع مربوط به دوران فعلی نیست، زمان صدراسلام نیز به این مشکل خیلی ها استناد می دادند، ولی پیامبر (ص) و اهل بیت این مساله را مانع ازدواج نمی دانستند.

فرد در اثر ازدواج احساس مسولیت بیش تری می کند و افق های جدیدی به روی او باز می شود:

-چه بسیار افرادی که بدون کم ترین امکانات اقتصادی تصمیم به ازدواج گرفته اند و پس از ازدواج خداوند از فضل خود آن ها را بی نیاز ساخته است.

-تمام ابتکار و استعداد پنهانی خود را به کار می گیرد.

-لیاقت هایی که تا آان وقت از آن خبر نداشت آشکار می شود.

-شخصیت جدید با توانمندی های جدید پیدا می کند.

-توکل و اتکای بیشتری به خدا پیدا می کند.

-احساس حقارت ها و کمبود ها در او از بین می رود.

-ذوق و شوق پیشرفت و تکامل در او بیشتر می شود.

-در پرتو ازدواج راه های جدیدی برای کسب در آمد بیشتر پیدا می شود

-فرد در معاملات اقتصادی و توسعه ی شغل پردل تر و شجاع تر عمل می کند.

-برخی افراد برای کسب امکانات اقتصادی بیشتر ازدواج خود را به تاخیر می اندازند،در این صورت با گذشت دوران جوانی و بهار ازدواج دچار سردرگمی،نابسامانی و زندگی بی روح و سرد خواهند شد.

-مزایای شغلی و تسهیلات از قبیل اعطای وام ،زمین و... برای افراد متآهل بیشتراز مجردین است.

-در این زمینه خانواده ها و فامیل می توانند با ایجاد قرض الحسنه های خانوادگی و اختصاص بخشی از اعتبارات صندوق به ازدواج جوانان فامیل در حد مشکلات اقتصادی آن ها کمک شایانی را داشته باشند.

-بیکاری و نداشتن ثبات شغلی مشکلی است در سر راه ازدواج جوانان که حمایت خانواده ها احساس مسولیت اطرافیان ،حمایت های دولتی و همت خود افراد در کاهش مشکلات آن ها موثر است.

-یکی از مشکلات بسیا مهم برای خانواده ی دختر تامین جهیزیه است که با ساده تر کردن این سنت پسندیده و تهیه ی مایحتاج اولیه و ضروری زندگی می توانند از این مشکلات بکاهند.

-اقوام و قامیل با درایت و بزرگواری می توانند به عنوان راهنما به خانواده های طرفین توصیه کنند که مراسم هر چه ساده تر جهیزیه هر چه مفید تر و ضروری تر صورت پذیرد.

-برای کمتر و سبکتر شدن بار مخارج ازدواج با جلوگیری از تجمل گرایی و چشم و هم چشمی و برگزاری مراسم و جشن ساده تر بکوشند و از بدهی های سنگین پس از ازدواج رهایی یابند.

-برای حل مشکل مسکن هم سکونت موقت در منزل والدین در صورتی که باعث در گیری و توهین و تحقیر نشود ،اجاره نشیشنی و مک والدین به زوجین در این امر راهگشا است.

5)مشکلات خانوادگی

در این قسمت نکته هایی ارايه می گردد که برای رفع بعضی از مشکلات خانوادگی می تواند موثر باشد(برای نظم بیشتر ،راه ها تحت عنوان موضوع مربوطه دسته بندی شده اند.)

بیماری والدین

-اگر پدر و مادر یا هر دوی آ نها بیماریي دارندکه نیاز به پرستاری دارند، كار رابين خودتان (خواهرها و برادرها) تقسيم كنيد و در صورت امكان پرستار هم بگيريد.

 

 

-بدانید که پدرو مادر راضی نیستند که به خاطر آن ها مجرد بمانید،پس به ازدواج بیندیشید

 

تاکید بر ازدواج فرزندان بزرگ تر 

-بحث ترتیب عمدتا بین دختران دختران مشکلاتی را ایجاد می کند و در موردپسران موضوعیتی ندارد.

-برای رعایت ترتیب ازدواج فرزندان نباید موقعیت های خوب و ایده آل را فدا کرد،مگر در صورتی که ازدواج خواهر کوچک تر ،باعث سرشکستگی و افسردگی خواهر بزرگ تر می شود .ظرافت برخورد و اینکه تاکید و پیشنهاد اقدام از طرف خواهر بزرگ تر باشد ،مشکل را تا حدودی حل می کند.

-برای خانواده توضیح دهیم که به خصوص در مورد دختران ،آن ها نیستند که به خواستگاری می روند ،بلکه مورد انتخاب قرار می گیرند ،لذا نباید موقعیت های خوب را از دست داد.

-اگر شما و طرف مقابلتان می توانید تا ازدواج کردن خواهر بزرگترتان صبر نمایید،بهتر است ازدواجخود را به تاخیر اندازید.یا صیغه ای خوانده شود و جشن عروسی به بعد موکول شود.

-خانواده ای که عدم تربیت فرزندان را در امر ازدواج می پسندند ،باید با عزت و احترام گذاشتن به فرزند بزرگتر ،زمینه ی عیب گذاری مردم را بر روی فرزندانشان بر طرف کنند.

-اگر میبینید خواهر بزرگتان از روی بهانه یا وسواس تن به ازدواج نمی دهد،یا به خاطر ادامه تحصیل ازدواج را به عقب انداخته است،در صورت وجود موقعیتی مناسب ،با مشورت یک فرد آگاه با اطلاع خانواده به ازدواج اقدام کنید.

تکفل خانواده

-اگر شما سرپرست خانواده ی خود هستید یا به عبارتی ،آن ها تحت پوشش حمایتی مالی و معنوی شما قرار دارند ،سعی کنید ضمن احترام گذاشتن و وقت گذاری کافی ،آن ها را به خود وابسته نکنید.

-شما دیر یا زود به ازدواج نیاز پیدا می کنید لذا لازم است والدینتان را برای این امر آماده کنید.

-به والدینتان بفهمانید که ازدواج شما مانع از حمایت های مالی و معنوی شما نخواهد شد.

طلاق

-اگر فرزند طلاق هستید،بابالا بردن خصوصیات اخلاقی و مهارت های فردی و اجتماعی و تقویت روحیه ی عاطفی جبران  این نقیصه را بکنید.

-بدانید که به هر حال قضیه طلاق والدینتان باعث ایجاد شبهه برای خانواده ی طرف مقابل می شود لذا سعی کنید در جلسات خواستگاری ضمن مطرح کردن به موقع این موضوع،در جهت روشن شدن ذهن طرف مقابل بکوشید.

 

 

نویسنده: محسن در 1397/07/15