تربیت فرزندان

یکی از مهم ترین اهداف زندگی مشترک یا همان ازدواج ادامه دادن نسل و به وجود آوردن فرزند است .

با آمدن فرزند  به زندگی مشترک ئایه و بنیان زندگی بسیار محکم تر می شود و پدر و مادر تمام سعی خود را می کنند تا فرزندی که به دنیا اورده اند به بهترین نحو تربیت کنند و همینط پرورش دهند که در آینده باعث سربلندی خانواده و آن ها باشد.

تربیت فرزند نیازمند زمان گذاشتن و از خود گذشتگی فراوان است به شکلی که باید بخشی از ززندگی خود را وقف این امر کنند تا فرزندی صالح از نظر تربیتی تحویل جامعه دهند.

ما در این مقاله به کار هایی که پدر و مادره باید برای تربیت فرزندشان انجام دهند می پردازیم .با ما همراه باشید:

آموزش قبل از دعوا

کودکان موجودات کنجکاوی هستند که دوست دارند همه چیز را تجربه کنند و چون نمی دانند که آن کار که انجام دهند چه عواقبی برای آن ها در پی خواهد داشت بدون هیچ ترسی کار های خطرناکی انجام می دهند. اگر بخواهیم مثالی برای این موضوع بزنیم دست زدن کودک به اتو یا بخاری است که فرزند از آنجایی که نمی داند که با دست زدن به این جسم دستش می سوزد و اذیت می شود این کار را انجام می دهد ،

پدر و مادر هم سریعا به او دعوا می کنند و این شیوه تربیتی درست نیست . پدر و مادر باید قبل از اینکه این اتفاق بیفتد این موضوع را که اگر به اتو یا به این جسم دست بزنی چه اتفاق هایی برایت می افتد را برای کودک خود توضیح دهند تا کودک هم لج بازی نکند و این کار را انجام دهد.

صبر

از آنجایی که در پاراگراف قبل هم گفتیم کودک موجودی کنجکاو است و از همین جهت سوالات فراوانی دارد مسُله ای که هست باید پدر و مادر با صبر تمام به سوالات کودک جواب بدهند و از پرخاشگری به کودک پرهیز کنند زیرا اگر اینگونه با کودک رفتار نکنند این عمل آن ها در ناخود آگاه کودک نقش می بندد و باعث می شود که فرزند آن ها هم در اجتماع و یا در بین کودکان اینگگونه رفتار کند که باعث ترد شدن از جامعه می شود.

روی حرف خودتان بایستید

یکی از مهم ترین مواردی که پدر و مادرها حتما باید به آن توجه داشته باشند همین موضوع است .کاری که پدر و مادر باید انجام دهند این است که اگر به فرزند خود سر موضوعی نه گفته اند نباید خلاف آن عمل کنند باید روی حرف خودشان بایستند و هرچه فرزند گریه کند نباید به حرفش گوش کرد زیرا اگر به حرفش گوش کنید این اخلاقش می شود که برای هر چیزی از که می خواهد این رفتار را پیش می گیرد و در بزرگسالی هم این رفتار بر روی اواثر می گذارد و اینگونه رفتار می کند.

با هم هماهنگ باشید

یکی از مهم ترین موضوعاتی که پدر و مادر باید رعایت کنند این است که با هم هماهنگ باشند و در مقابل فرزند خود به بحث و جدل نپردازند زیرا اگ اینگونه رفتار نکنند فرزند از آن ها حساب نمی برد و احترامی که باید به پدر و مادر بگذارد نمی گذارد و باعث دلخوردگی پدر و مادر می شود.

الگو

فرزند پدر و مادر خود بهترین الگوی خود می داند پس پدر و مادر باید به گونه ای رفتار کنند که فرزندشان هم یک ار بهترین افراد جامعه شود و باعث سربلندی آن ها شود.

اورا تحسین کنید و جایزه بدهید

یکی از بهترین کارهایی که در تربیت فرزندان بسیار موثر است جایزه و تحسین کردن فرزند هر چقدر هم کم باشد خیلی در ذهن کودک نقش می بندد و بسیار برای تربیت او موثر است

نویسنده: محسن در 1397/07/09

نظرات

علی رضا

1397/07/12 16:11

تشکر از مطالب مفید شما

ستیا

1397/07/12 16:18

تشکر از شما

ارسال دیدگاه