دروان عقد

 

 

 

یکی دیگر از مراحل ازدواج که در فرهنگ ایرانیان مرسوم است دوران عقد یا نامزدی است که یکی از مهم ترین مراحل ر ازدواج است که دلایل اهمیت این موضوع را با هم بررسی می کنیم:

آشنایی با همسر

یکی از بزرگترین حسن های دوران عقد آشنایی با زوحیات و خلقیات همسر است .دوران عقد به دلیل محرمیت که بین دختر و پسر ایجاد شده است رابطه نزدیک تری برقرار می شود و این رابطه می تواند به شناخت طرف مقابل بسیار کمک کند که همدیگر را بشناسند و روحیات و خلقیات طرف مقابل را بسنجند تا ببینند آیا طرف مقابل مطابق با ایده آل هایشان است یا خیر.

این دوران یکسری مسائل مهمی دخیل است که به هرکدام میپردازیم:

۱)طولانی شدن دوران عقد

یکی از مواردی که بسیار در جامعه ما اتفاق می افتد طولانی شدن دوران عقد است که به دلایل مختلفی اعم از وضعیت اقتصادی ،شک و تردید و ... ممکن است تا چندین سال به طول بینجامد.

طولانی شدن این دوران یکسری معایب دارد که از بزرگترین معایب طولانی شدن این دوران می توان به دخالت بقیه در زندگی مشترک زوجین اشاره کرد که در بسیاری از مواردی که آمار ها نشان داده است همین دخالت ها باعث طلاق شده است.

از دیگر معایب آن می توان به دلسردی دختر و پسر از یکدیگر اشاره کرد که با توجه به گذشت زمان این اتفاق ممکن است بیافتد.

2)رفت و آمد

رفت و آمد ها باید متناسب با فرهنگ خانواده ها باشد .در بسیاری از خانواده ها در دوران عقد دامد اجازه ندارد که با همسر خود به مسافرت برود و...

رفت و آمد ها در این دوران بهتر است که با اجازه بزرگتر ها باشد تا از پیش آمدن کدورت ها جلوگیری شود .

در این دوران هر دو طرف باید مواظب رفتارهای خود باشند تا باعث کدورت بین دو طرف نشود زیرا این دوران حساس ترین دوران ازدواج است.

3)محبت

در این دوران دختر و پسر باید به یکدیگر محبت کنند به عنوان مثال به هم دیگر هدیه بدهند تا روابطشان صمیمانه تر بشود تا بتوانند یکدیگر را بهتر بشناسند تا بتوانند یک زندگی با دوام و با نشاط داشته باشند.

4)پرهیز از مقایسه

یکی از مسائلی که می تواند این دوران شیرین را به دختر و پسری تلخ کند مقایسه کردن است به عنوان مثال دختر می گوید شوهر فلانی را ببین برایش طلا خریده تو برای من نخریدی و مواردی از این قبیل این رفتار ها باعث دلسردی در رابطه بین دختر و پسر می شود و می تواند این رابطه را به طلاق بکشاند .

5)حدود رابطه جنسی

یکی از مهم ترین بحث ها در این دوران رابطه جنسی دو طرف است که اگر عقد خوانده شده باشد از لحاظ شرعی هیچ مانعی ندارد ولی این روابط طبق فرهنگ خانواده ها شکل می گیرد به عنوان مثال بعضی خانواده ها خلوت کردن دختر و پسر را جایز نمی دانند و یا نم گذارند که به تنهایی به مسافرت بروند از این قبیل موارد بسیار زیاد است که این مورد باید متناسب با فرهنگ خانواده ها رعایت شود تا دچار مشکلی نشوند که بعدا موجب دعوا و یا طلاق شود.

دروان عقد یکی از بهترین بهترین و شیرین ترین دوران ها در طول زندگی است با رعایت موارد بالا این دوران را برای خود شیرین تر کنید.

نویسنده: محسن در 1397/05/20

نظرات

ارسال دیدگاه