معیارهای انتخاب همسر

 

این مسئله ای است که جوان مجرد در بیان آن می ماند و نمی تواند معیارهای همسری که مد نظرش است را بیان کند و معمولا هم  می گویند خوب باشد.حتی پدر و مادرها هم با اینکه تجربه بالاتری نسبت به فرزند خود دارند می گویند دنبال یک مورد خوب می گردیم.

مفهوم خوب؟!

کلمه خوب در اینجا بسیار جای بحث دارد زیرا خوب از نظر هرکسی یک معنای خاصی دارد و نمی توان یک معنی به آن داد

خوب از نظر جوان می تواند بسیار متفاوت تر از خوب پدر و مادر ها باشد پس تا می توان باید از به کاربردن کلمه خوب در ازدواج پرهیز کرد.

و یا اگر هم به کار برده می شود باید معنای دقیق آن بیان شود تا ابهامی در آن وجود نداشته باشد که بعدا دچار مشکلات عدیده در امر ازدواج شود.

تفاوت معیارهای ازدواج

تفاوت در معیار های هر کسی یک امر طبیعی است چون هر فرد با فرد دیگری بسیار متفاوت است و به خاطر همین معیار های هر فرد با فرد دیگر بسیار متفاوت است و این تفاوت معیار می تواند در بین فرزند و پدر و مادر ها هم باشد چه بسا بسیاری از دعوا ها در خانواده ها بر سر همین تفاوت معیار ها است.

اهمیت معیارها

مسئله ای که پیش می آید این است که هیچ فردی کامل نیست و اینکه فرد مجرد منتظر بماند تا یک فردی با سازگاری کامل با معیار های خودش پیدا کند تقریبا امری محال است زیرا هیچ انسانی کامل نیست و باید به این امر توجه کند و معیار های خود را دسته بندی کند که کدام مهم تر است و کدام از اهمیت کمتری برخوردار است که برای انتخاب همسر دچار مشکل نشود.

این مسائل مشخص کردن ملاک و معیارها را سخت و پیچیده میکنند و هیچ علمی نمی تواند به این موضوع کمک شایانی بکند زیرا هر شرایط هر کسی متفاوت از دیگری است و هر کسی معیار های متفاوت خودش را دارد . پس نتیجه ای که تا اینجا میگیریم این است که نمی توان برای ازدواج یک راه و روش مشخصی بیان کرد که با رفتن این راه به همسری شایسته دست پیدا کرد و زندگی خوبی داشت.

نکته مهم این است که اغلب ازدواج های ناموفق به خاطر این بوده است که معیارها مشخص نبوده اند و یا معیارها درست انتخاب نشده اند.

هدف از ازدواج

یکی از کارهایی هر فرد باید به آن توجه داشته باشد این است که باید هدف خود را ازدواج مشخص کند که برای چه ازدواج میکند.

مسئله مهمی که برای هدف گذاری باید مورد توجه قرار گیرد این است که مسائل زناشویی را از مسائل کاری جدا کرد یعنی فردی به خاطر اینکه در شغلش یک دستیار و کمکی داشته باشد با یک فرد دیگر ازدواج کند .اگر همچین اتفاقی بیافتد و ازدواج کنند ولی همسرش در کار به او کمک نکند این زندگی به تباهی می رود و پایان خوبی ندارد.هدف ها باید به گونه ای انتخاب شوند که انسان را به آرامش برسانند یعنی معیار هایی که انسان انتخاب می کند باید به گونه ای باشد که انسان را به آرامش بیشتری برساند.

همتایی

یکی از مهم ترین موارد در ازدواج همتایی است .همتای به معنای این است که افراد به  هم بخورند که اگر این گونه باشد فرد را به آرامش می رساند.

همتایی میتواند در موارد مختلف باشد ولی یکی از مهم ترین موارد همتایی ،همتایی در ایمان است که این هم خود به خانواده ها برمیگردد شاید خانواده ای اصلا ایمان برای شان مهم نباشد پس همتایی در ایمان برای این خانواده مسئله اصلی نیست.

یکی دیگر از مواردی که در ازدواج بسیار تاثیر دارد مسئله اقتصادی است برای بیشتر خانواده ها مسئله اقتصادی بسیار مهم است پس باید همتایی از لحاظ اقتصادی برای شان مهم ترین معیار است.

این مسئله همتایی هم در جهت رسیدن به آن آرامش است .نکته مهمی که در همتایی وجود دارد این است که همتایی نسبی است و نمی توان یک مقدار دقیقی به آن داد پس باید اول خودمان را بشناسیم که در آن مورد در چه سطحی هستیم و دوست داریم طرف مقابلمان در چه سطحی باشد.

هم تایی هم می تواند چند نوع باشد به عنوان مثال همتایی به این شکل باشد که دو طرف از همه لحاظ مانند هم باشند .یا اینکه مکمل هم باشند و...

خودشناسی

همینطور که گفته شد هرفرد اول باید خود را بشناسد زیرا برای انتخاب معیار ها هر فرد باید اول خود را بشناسد و بعد طرف مقابل را و اگر در شناخت خود دچار اشتباه شود می تواند او را دچار مشکلات زیادی کند.

خود شناسی ابعاد مختلفی دارد که به هر کدام جدا گونه میپردازیم:

اعتقادی

اولین و شاید مهم ترین مورد بحث اعتقادی باشد .هر فرد اول باید خود را از لحاظ اعتقادی بسنجد که خدا در زندگی اش چه جایگاهی دارد؟

خط قرمز هایش چیست .نماز و روزه و کلا واجبات دینی برای او تا چه حد مهم است و مسئله حجاب که یکی از مهم ترین ها در مسائل اعتقادی و مذهبی است.

اقتصادی

یکی دیگر از مهم ترین موارد وضع مالی و جایگاه اقتصادی است .هر فردی اول باید ببیند خودش در جایگاهی از لحاظ اقتصادی قرار دارد و به چه کاری مشغول است و دوست دارد که طرف مقابل در چه سطحی باشند هم سطح باشد یا اینکه از اوبالاتر باشد و یا اینکه از او پایین تر باشد که هرکدام نیازمند بحث های مفصلی است .

هر کدام از این سه مورد بالا مزایا و معایب مختلفی دارد که بسیار متفاوت است که هر فرد باید متناسب با روحیات خود یکی را برگزیند .

خانواده

خانواده هم یکی دیگر از آن مواردی است که باید حتما مورد بررسی قرار گیرد . مثلا خانواده تان چند نفرند؟ یا اینکه شما با خانواده پر جمعیت مشکلی ندارید؟! در خانواده تان طلاق داشته اید یا نه؟! و ...

اخلاقی

خلق و خوی های خاص من چیست؟! به چه اخلاقیاتی سازگاری دارم؟!

یکی دیگر از مسائل خلق و خو است که هر فردی خلق و خوی متفاوت خود را دارد و نمی توان دو نفر را پیدا کرد که از لحاظ اخلاقی مانند هم باشند .خلق و خو مسئله ای است که باید حتما مورد توجه قرار گیرد و بررسی های کارشناس های خبره این حوزه را نیاز دارد.

ظاهری

از لحاظ ظاهری چگونه هستم؟! و در چه سطحی قرار دارم!

ظاهر هم یکی دیگر از مسائل مهم هست که باید مورد توجه قرار گیرد .مسئله ظاهر باید مورد توجه قرار گیرد که هر فرد دوست دارد همسرش چه ظاهری داشته باشد و مشخص شود تا بعدا دچار مشکلی از این بابت نشوند.

تحصیلی

یکی دیگر از مواردی که بسیار مورد توجه است مسئله تحصیل است که باید مورد توجه قرار گیرد که هم سطح باشید که دچار مشکل و فخر فروشی از طرف مقابل نشوید.

 

ما در ستیا با داشتن همه موارد بالا در سایت و اپلیکیشن به شما جوانان عزیز کمک می کنیم که شما را در انتخاب همسرتان کمک کنیم .

 

نویسنده: محسن در 1397/05/13